Zlatovská 17,Trenčín , mobil: +421 905 633 171
FotoStory.sk PEČIATKY

Ekasa novinky: Aj vás čaká obnova autentifikačných údajov. Poradíme, prečo nezanedbať update

Ekasu máme už nejaký ten rok v obehu. Aj vďaka nej sa podarilo znížiť daňovú medzeru zo 41% takmer na polovicu. Spolu s prevádzkovaním E-kasy však prichádzajú z času na čas aj nejaké povinnosti, ktoré by ste nemali zanedbať. 

Aby vám systém fungoval správne a údaje vždy zodpovedali aktuálnym informáciám, je potrebné podľa pokynov Finančnej správy vykonávať nielen aktualizáciu najnovšej verzie (update), ale i obnovu údajov, ktoré nastavenie systému vyžaduje.

Ekasa novinky: Aj vás čaká obnova autentifikačných údajov. Poradíme, prečo nezanedbať update

Ak sa práve chytáte za hlavu, či to zvládnete sami, máme pre vás dobrú správu. Oba úkony vám zaberú niekoľko minút a my vás v článku nasmerujeme na riešenie, ktoré zvládnete ľavou zadnou.

 

Obnova autentifikačných údajov Ekasa. Ako na to?

V prvom rade je potrebné informovať všetkých používateľov, že tento úkon nie je nijako spoplatnený. Je však nevyhnutné venovať mu pozornosť, nakoľko platnosť autentifikačných údajov má trvanie dva roky od ich vystavenia. Výhodou je, že tento termín nemusíte sledovať. Na potrebu stiahnuť nové autentifikačné údaje a ich obnovu vás upozorní sám systém Ekasy. Obnoviť si ich môžete dokonca 30 dní pred vypršaním ich platnosti

Samotná obnova údajov nie je ničím komplikovaná. Je však potrebné o ne požiadať na portáli finančnej správy, konkrétne v zóne Ekasa. Ďalej si jednoduchými pokynmi od výrobcu vašej Ekasy nahráte stiahnuté údaje do svojej ORP. A pokojne fungujete ďalej nasledujúce 2 roky.

Čo v prípade, ak vás systém ešte na obnovu údajov nevyzval a vy si nepamätáte presný dátum prechodu na Ekasu? V tomto prípade sa nemusíte obávať, tieto procesy sú zautomatizované a skutočne záleží na tom, kedy ste začali Ekasu používať (postupne prejdú obnovou autentifikačných údajov všetky podnikateľské subjekty pracujúce s ORP). Ak ste napríklad využili prechodné obdobie do konca roka 2019, výzvu očakávajte pokojne i v decembri. Viac informácií nájdete na stránkach Finančnej správy SR.

POZOR: Táto povinnosť sa netýka používateľov VRP – virtuálnej registračnej pokladnice.

 

Máte aktuálnu verziu Ekasa systému? Ak nie, nezabudnite na najnovší update

Aktualizácia na najnovšiu verziu (update) nie je nevyhnutnosťou výhradne pre programy vo vašom počítači či smartfóne. Ekasa je systém, do ktorého pribúdajú nové vylepšenia alebo konfigurácie. Ak chcete pracovať vždy s aktuálnou (a často i funkčne vyladenejšou) verziou, nezanedbávajte pravidelný update

Jeho najväčšou výhodou je, že Finančná správa pružne reaguje na podnety používateľov Ekasy a ich pripomienky a dotazy zapracováva do systému tak, aby bol pre podnikateľov jednoduchý, zrozumiteľný a intuitívny. Často sa teda môže stať, že to, čo vám na Ekase prinášalo vrásky, pohodlne odstránite aktualizáciou na najnovšiu verziu.

Vďaka update-u získate nielen najnovšie vylepšenia, ale aj záruku, že sú všetky potrebné informácie pre Finančnú správu SR odosielané korektne a bez problémov. V neposlednom rade je to jedna z podmienok, o ktorú sa bude zaujímať predajca v prípade reklamácie

Tých niekoľko minút, ktoré vám aktualizácia zaberie, skutočne stojí za to, aby ste ju pri najbližšej príležitosti v systéme spustili. Ak si nie ste istý, akú verziu software-u Ekasa používate v tejto chvíli, jednoducho sa o tom môžete presvedčiť priamo v samotnej pokladnici a tento údaj si porovnať s uvedenou verziou na stránkach výrobcu zariadenia. Nenašli ste totožný údaj? V tom prípade neváhajte, a uskutočnite update v čo najkratšom čase.

Veríme, že aj vďaka nášmu článku bude vaša Ekasa vždy aktuálna a obnovu autentifikačných údajov zvládnete bez problémov vo vyhradenom termíne. Práve s podnikaním začínate? Na našich stránkach nájdete širokú ponuku registračných pokladníc a spolu s nimi i dobré rady a servis certifikovaného predajcu Ekasa. Ak vás zaujíma alternatívne riešenie – virtuálna registračná pokladnica, viac sa o nej dozviete v našom nedávnom článku. Alebo nás neváhajte kontaktovať telefonicky na +421 905 633 171 či emailom na andrejlaco@doofisu.sk 

 

ZAUJÍMA MA PONUKA ORP